Összeépíteni eget és földet: apostoli örökség – új épületegységgel bővült a máriapócsi óvoda

Az új épületrészt január 7-én áldotta meg Szabó Tamás pasztorális helynök atya.

Máriapócs szívében a görögkatolikus oktatási-nevelési és szociális ellátás felöleli az emberi életszakaszokat a kisgyermekkortól az időskorig: a településen bölcsőde, óvoda, általános iskola működik és idősgondozással is foglalkoznak. Ezek közül az első három intézmény egymás mellett helyezkedik el.

2025. január 7-én átadták és megáldották a Dudás Miklós Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és az Ékes Virágszál Görögkatolikus Óvoda között elhelyezkedő új épületegységet, a bővítéssel a két intézmény fizikailag összekapcsolódott.

A projekt a „Gyermeknevelést támogató humán infrastruktúra fejlesztése” című felhívás keretében valósult meg, melynek célja az óvodai ellátás infrastruktúrájának fejlesztése, a hozzáférés javítása, és a szolgáltatások minőségének fejlesztése Máriapócs településen és vonzáskörzetében.

Az új épületrészben kap majd helyet egy új, 350 adagos főzőkonyha, étterem, valamint az áthelyezett tanári szoba, titkárság és az igazgatói iroda is. A beruházás során a tornaszoba mérete 60 négyzetméterrel növekedett, valamint korszerűsítésre került az intézmény fűtésrendszere is.

Az épület ünnepélyes megáldását Szabó Tamás pasztorális helynök atya vezette, mellette imádkozott Halinda Gyula ökonómus, dr. Mosolygó Péter kegyhelyigazgató, Trella Tibor máriapócsi parókus, az intézmények lelki igazgatója, valamint Zoltán György fődiakónus atyák.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő, dr. Bodnár Zsuzsanna jegyző, Vonáné Pásztor Éva alpolgármester, Kovácsné Dibáczi Zsuzsanna, a Nyíregyházi Egyházmegye oktatási irodájának vezetője és munkatársai, az egyházmegye további munkatársai, valamint a munkálatok tervezője, kivitelezője.

A megáldás során szentelt vízzel hintették meg az óvoda és iskola épületét is. Szabó Tamás pasztorális helynök atya prédikációjában az építkezésről és az általa teremtett kapcsolat jelentőségéről, valamint annak szimbolikájáról beszélt.

Ahogyan a két épület a falakkal, egységes homlokzattal összekapcsolódott, megvalósult a cél: összekötni, ami összetartozik.

Máriapócson ennek van jelképes mondanivalója is. Isten és ember között csodálatos összekötő falak emelkedtek könnyből és homokból. „Összeépíteni eget és földet: apostoli örökség, s tesszük ezt minden lehetséges helyen, bölcsödében, óvodában, iskolában, idősek otthonában” – mondta a helynök. A pap, a pedagógus, a gondozó így válik kőművestárssá, de az ő építőeszközük a figyelem, fegyelem, türelem és szeret.

Arra a párhuzamra hívta fel a figyelmet, hogy az épület megszentelése, akárcsak ez a mostani beruházás is bővítés: „a szenteléssel jelképesen az épület falait tágítjuk az égiek felé, nyitjuk a gondolataink horizontját. Itt nemcsak étkezés, nemcsak oktatási-nevelési munka fog zajlani, hanem Isten országa is történik. A szenteléssel bővül a lelki és szellemi tér, helyet biztosítunk a legfontosabbnak: itt Isten országa jön közénk.”

Ez az épületkomplexum arra hivatott – magyarázta, – hogy gondoskodjon testről, elméről, lélekről és a közösségről.

Beszédének végén Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök ajándékát, egy Szent Miklós-ikont nyújtott át az óvoda vezetőjének, Porcelán-Ványi Melindának.

Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő ünnepi beszédében visszaemlékezett az intézmény indulására, a kezdetekre; hálával gondolt dr. Keresztes Szilárd püspök atyára, akinek a megálmodott tervei megvalósultak itt, Máriapócson, s azokra, akik ezt a folyamatot a múltban és jelenben segítették, támogatták: egykori és jelenlegi egyházi és önkormányzati vezetőkre. 

A mai oktatási-nevelési komplexum ebben a formájában egyedi a vármegyében, kevés hasonló működik a térségben – mint mondta. Működtetéséhez pedig a Görögkatolikus Egyház számíthat az állam támogatására – erősítette meg. Azt kívánta az itt dolgozóknak, hogy a küldetést, melyet a gyermekek oktatására-nevelésére kaptak, szívvel lélekkel tudják betölteni.

Az eseményen az Ékes Virágszál Görögkatolikus Óvoda Margaréta és a Nefelejcs csoportos gyermekei énekeltek, szavaltak, imádkoztak.

Átadták az új görögkatolikus bölcsődét Rakamazon

Új görögkatolikus bölcsődével bővült a Nyíregyházi Egyházmegye, Rakamzon november 18-án adták át az új intézmény épületét.

A Nyíregyházi Egyházmegye két helyszínen, Rakamazon és Nyíregyháza-Oroson két új bölcsődei épület építésébe kezdett 2023 év végén és 2024 év elején az RRF-1.1.2-21-2021-00003 kódszámú projekt keretében. A megvalósításhoz 1 440,00 millió vissza nem térítendő támogatási összeget állapítottak meg az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásában. Rakamzon az épületet 2024. november 18-án adták át.

A beruházásnak köszönhetően a Nyíregyházi Egyházmegye a bölcsődékben helyszínenként 48 fő kisgyermek ellátását tudja biztosítani, valamint összesen 12 fő számára teremt új munkalehetőséget.

Rakamaz város területén hiánypótló a beruházás, hiszen a településen ez a bölcsőde jelenti elsőként a görögkatolikus vallású szülők számára a lehetőséget, hogy kisgyermekeiket olyan intézménybe tudják adni, ahol a görögkatolikus vallás és hagyományok tisztelete a mindennapi élet része.

A fejlesztés eredményeként a Nyíregyházi Egyházmegye direkt és indirekt módon hozzájárul a női foglalkoztatás növeléséhez, segíti a nőket abban, hogy mielőbb visszatérhessenek a munka világába, valamint elősegíti a fiatalok vidéken és helyben tartását, ezzel mintegy hozzájárul a makrogazdaság fejlődéséhez.

Konkrét célkitűzés a gyermekjóléti alapellátásokhoz való hozzáférés javítása és a szolgáltatások minőségének fejlesztése javítása. A település megtartó erejének növelése munkahelyteremtéssel. Olyan építészeti elemek, berendezések, formák kialakítása, amelyek kultúrát közvetítenek a gyerekek felé és tükrözik az intézmény eszmeiségét.
A rakamazi bölcsőde építése a legkorszerűbb anyagok felhasználásával valósult meg, az energiahatékonysági szempontok maximális figyelembevételével és egészséges ökoszisztémák védelmére tekintettel.

A Nyíregyházi Egyházmegye a teljeskörűen akadálymentesített épületek költséghatékony, környezetbarát, fenntartható működtetését valósította meg.

Átadták az új görögkatolikus bölcsődét Nyíregyháza-Oroson

Új görögkatolikus bölcsődével bővült a Nyíregyházi Egyházmegye, Nyíregyháza-Oroson november 18-án adták át az új intézmény épületét.

A Nyíregyházi Egyházmegye két helyszínen, Rakamazon és Nyíregyháza-Oroson két új bölcsődei épület építésébe kezdett 2023 év végén és 2024 év elején az RRF-1.1.2-21-2021-00003 kódszámú projekt keretében. A megvalósításhoz 1 440,00 millió vissza nem térítendő támogatási összeget állapítottak meg az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásában. Nyíregyháza-Oroson az épületet 2024. november 18-án adták át.

A beruházásnak köszönhetően a Nyíregyházi Egyházmegye a bölcsődékben helyszínenként 48 fő kisgyermek ellátását tudja biztosítani, valamint összesen 12 fő számára teremt új munkalehetőséget.

Nyíregyháza-Oroson hiánypótló a beruházás, hiszen a településrészen ez a bölcsőde jelenti elsőként a görögkatolikus vallású szülők számára a lehetőséget, hogy kisgyermekeiket olyan intézménybe tudják adni, ahol a görögkatolikus vallás és hagyományok tisztelete a mindennapi élet része.

A fejlesztés eredményeként a Nyíregyházi Egyházmegye direkt és indirekt módon hozzájárul a női foglalkoztatás növeléséhez, segíti a nőket abban, hogy mielőbb visszatérhessenek a munka világába, valamint elősegíti a fiatalok vidéken és helyben tartását, ezzel mintegy hozzájárul a makrogazdaság fejlődéséhez.

Konkrét célkitűzés a gyermekjóléti alapellátásokhoz való hozzáférés javítása és a szolgáltatások minőségének fejlesztése javítása. A település megtartó erejének növelése munkahelyteremtéssel. Olyan építészeti elemek, berendezések, formák kialakítása, amelyek kultúrát közvetítenek a gyerekek felé és tükrözik az intézmény eszmeiségét.

A nyíregyháza-orosi bölcsőde építése a legkorszerűbb anyagok felhasználásával valósult meg, az energiahatékonysági szempontok maximális figyelembevételével és egészséges ökoszisztémák védelmére tekintettel.

A Nyíregyházi Egyházmegye a teljeskörűen akadálymentesített épületek költséghatékony, környezetbarát, fenntartható működtetését valósította meg.

Új görögkatolikus bölcsőde alapkövét tették le Nyíregyháza-Oroson

Letették az új, görögkatolikus bölcsőde alapkövét Nyíregyháza-Oroson január 29-én. Az intézmény 48 gyermek nevelését biztosítja majd, és 12 új munkahelyet teremt. A városban ez lesz az első görögkatolikus bölcsőde.

A jó pásztor példája követendő számomra és a bölcsőde számára is – hangsúlyozta Szocska A Ábel. A Nyíregyházi Egyházmegye főpásztora úgy fogalmazott, az új intézmény leendő gyermekeire, mint báránykákra kell majd vigyázni. Mint mondta, nemcsak az élet értékes igazságaira, hanem a hit igazságaira is kell majd nevelniük őket. A megyéspüspök azt is kihangsúlyozta, Nyíregyházán itt létesül elsőként görögkatolikus bölcsőde.

2023 történelmi jelentőségű volt Nyíregyháza számára, hiszen megújulhatott a Szent Miklós-székesegyház és átadták a Görögkatolikus Múzeumot, melyek jól mutatják a város történetének és az egyháznak az összefonódását – hangsúlyozta Szabó Tünde. A térség országgyűlési képviselője kiemelte, az új bölcsőde építése jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a gyermekek modern körülmények között, ugyanakkor keresztény szellemiségben nevelkedhetnek.

Dr. Kovács Ferenc, a város polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy arra törekszenek, a fiatalok Nyíregyházán képzeljék el jövőjüket. Ehhez számos fejlesztéssel és új munkahelyekkel járulnak hozzá. Az új bölcsőde is ezt a célt szolgálja, mindemellett a város szociális ellátórendszere is bővül vele.

A Nyíregyházi Egyházmegye két helyszínen épít új bölcsődét: Rakamazon, ahol már korábban letették az intézmény alapkövét, illetve Nyíregyháza-Oroson. Mindkét helyszínen 48 gyermek ellátásáról gondoskodnak majd, valamint 12 új munkahely is létesül. A beruházás 1,44 milliárd forint európai uniós támogatásból valósul meg az RRF-1.1.2-21-2021-00003 kódszámú projekt keretében.

A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Vásárosnaményban

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00015 kódszámú, A NYÍREGYHÁZI EGYHÁZMEGYE GYERMEKJÓLÉTI SZOLGÁLTATÁSÁNAK FEJLESZTÉSE ÚJ GÖRÖGKATOLIKUS BÖLCSŐDE LÉTREHOZÁSÁVAL VÁSÁROSNAMÉNYBAN CÍMŰ pályázata, melynek keretében új görögkatolikus bölcsődével bővült Vásárosnamény települése. A beruházás közel 690 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye a görögkatolikus anyaegyház által kitűzött szociális célok megvalósításából kifolyólag részt kíván venni a helyi és kistérségi szociális-, oktatási- valamint a gyermekek napközbeni ellátásának megszervezésében és fenntartásában. A projekt megvalósulása egyszerre szolgálja a gyermekek napközbeni ellátásának férőhelyszám növelését és a magas színvonalú szolgáltatás, illetve a munkahelyteremtést is.

Görögkatolikus bölcsődénk is, mint minden más nevelő, gondozó intézmény, arra a célra van rendelve, hogy a teljes emberi személy kiformálódásán munkálkodjék. A gyermekek fejlődését tudatosan tervezett és szervezett nevelési, gondozási helyzetek megteremtésével tesszük lehetővé, segítjük elő. Ezt a célt a görögkatolikus lelkiség és a keresztény világszemlélet szerint igyekszünk elérni. Ennek megfelelően a szeretetteljes gondozás során már egészen kisgyermekkortól célunk:
• az Isten felénk irányuló szeretetének megéreztetése a csodálatosan teremtett világon keresztül
• a teremtett világra való rácsodálkozás képességének kialakítása, fejlesztése, korosztályuknak megfelelően
• a keresztény családi nevelés folytatásaként a keresztény értékek erősítése és kiteljesítése
• a kora gyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytatása. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez.

A Nyíregyházi Egyházmegye, Vásárosnamény város és környező településein a bölcsődei ellátás területén jelentkező férőhely szükségletek kielégítése céljából pályázatot nyújtott be a TOP-1.4.1-19 kódszámú, „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” tárgyú felhívásra, melyet a Támogató 2020. szeptember 21. napon kelt döntésével támogatásban részesített.

A Vásárosnaményban épült Noé bárkája tematikájú épület földszintes, négy csoportszobás, 48 férőhelyes bölcsőde melegítőkonyhával és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel rendelkezik. Az épület villamos energia ellátását napelemes rendszerrel oldja meg. A gyerekek és nevelők biztonságát, valamint a vagyonbiztonságot tűzjelző, riasztó és kamerarendszer biztosítja. A projekt részét képezte a bölcsődei ellátáshoz szükséges eszközök beszerzése, valamint a játszóudvar kialakítása.

A beruházás során teljes körű akadálymentes épület került kialakításra.

• a kedvezményezett neve: Nyíregyházi Egyházmegye
• a projekt címe: A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Vásárosnaményban
• a projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.12.21.
• a szerződött támogatás összege: 688 665 768 Ft
• a támogatás mértéke: 100%
• projekt azonosító száma: TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00015

A projektről bővebb információt a https://www.nyirgorkat.hu/palyazat/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
E-mail: palyazat@nyirgorkat.hu

A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Nyírbátorban

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00011 kódszámú, A NYÍREGYHÁZI EGYHÁZMEGYE GYERMEKJÓLÉTI SZOLGÁLTATÁSÁNAK FEJLESZTÉSE ÚJ GÖRÖGKATOLIKUS BÖLCSŐDE LÉTREHOZÁSÁVAL NYÍRBÁTORBAN CÍMŰ pályázata, melynek keretében új görögkatolikus bölcsődével bővült Nyírbátor települése. A beruházás közel 690 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye a görögkatolikus anyaegyház által kitűzött szociális célok megvalósításából kifolyólag részt kíván venni a helyi és kistérségi szociális-, oktatási- valamint a gyermekek napközbeni ellátásának megszervezésében és fenntartásában. A projekt megvalósulása egyszerre szolgálja a gyermekek napközbeni ellátásának férőhelyszám növelését és a magas színvonalú szolgáltatás, illetve a munkahelyteremtést is.

Görögkatolikus bölcsődénk is, mint minden más nevelő, gondozó intézmény, arra a célra van rendelve, hogy a teljes emberi személy kiformálódásán munkálkodjék. A gyermekek fejlődését tudatosan tervezett és szervezett nevelési, gondozási helyzetek megteremtésével tesszük lehetővé, segítjük elő. Ezt a célt a görögkatolikus lelkiség és a keresztény világszemlélet szerint igyekszünk elérni. Ennek megfelelően a szeretetteljes gondozás során már egészen kisgyermekkortól célunk:
• az Isten felénk irányuló szeretetének megéreztetése a csodálatosan teremtett világon keresztül
• a teremtett világra való rácsodálkozás képességének kialakítása, fejlesztése, korosztályuknak megfelelően
• a keresztény családi nevelés folytatásaként a keresztény értékek erősítése és kiteljesítése
• a kora gyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytatása. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez.

A Nyíregyházi Egyházmegye, Nyírbátor város és környező településein a bölcsődei ellátás területén jelentkező férőhely szükségletek kielégítése céljából pályázatot nyújtott be a TOP-1.4.1-19 kódszámú, „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” tárgyú felhívásra, melyet a Támogató 2020. szeptember 21. napon kelt döntésével támogatásban részesített.

A Nyírbátorban épült Noé bárkája tematikájú épület földszintes, négy csoportszobás, 48 férőhelyes bölcsőde melegítőkonyhával és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel rendelkezik. Az épület villamos energia ellátását napelemes rendszerrel oldja meg. A gyerekek és nevelők biztonságát, valamint a vagyonbiztonságot tűzjelző, riasztó és kamerarendszer biztosítja. A projekt részét képezte a bölcsődei ellátáshoz szükséges eszközök beszerzése, valamint a játszóudvar kialakítása.

A beruházás során teljes körű akadálymentes épület került kialakításra.

• a kedvezményezett neve: Nyíregyházi Egyházmegye
• a projekt címe: A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Nyírbátorban
• a projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.12.21.
• a szerződött támogatás összege: 688 665 768 Ft
• a támogatás mértéke: 100%
• projekt azonosító száma: TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00011

A projektről bővebb információt a https://www.nyirgorkat.hu/palyazat/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
E-mail: palyazat@nyirgorkat.hu

A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Fehérgyarmaton

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00013 kódszámú, A NYÍREGYHÁZI EGYHÁZMEGYE GYERMEKJÓLÉTI SZOLGÁLTATÁSÁNAK FEJLESZTÉSE ÚJ GÖRÖGKATOLIKUS BÖLCSŐDE LÉTREHOZÁSÁVAL FEHÉRGYARMATON CÍMŰ pályázata, melynek keretében új görögkatolikus bölcsődével bővült Fehérgyarmat települése. A beruházás közel 690 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye a görögkatolikus anyaegyház által kitűzött szociális célok megvalósításából kifolyólag részt kíván venni a helyi és kistérségi szociális-, oktatási- valamint a gyermekek napközbeni ellátásának megszervezésében és fenntartásában. A projekt megvalósulása egyszerre szolgálja a gyermekek napközbeni ellátásának férőhelyszám növelését és a magas színvonalú szolgáltatás, illetve a munkahelyteremtést is.

Görögkatolikus bölcsődénk is, mint minden más nevelő, gondozó intézmény, arra a célra van rendelve, hogy a teljes emberi személy kiformálódásán munkálkodjék. A gyermekek fejlődését tudatosan tervezett és szervezett nevelési, gondozási helyzetek megteremtésével tesszük lehetővé, segítjük elő. Ezt a célt a görögkatolikus lelkiség és a keresztény világszemlélet szerint igyekszünk elérni. Ennek megfelelően a szeretetteljes gondozás során már egészen kisgyermekkortól célunk:
• az Isten felénk irányuló szeretetének megéreztetése a csodálatosan teremtett világon keresztül
• a teremtett világra való rácsodálkozás képességének kialakítása, fejlesztése, korosztályuknak megfelelően
• a keresztény családi nevelés folytatásaként a keresztény értékek erősítése és kiteljesítése
• a kora gyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytatása. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez.

A Nyíregyházi Egyházmegye, Fehérgyarmat város és környező településein a bölcsődei ellátás területén jelentkező férőhely szükségletek kielégítése céljából pályázatot nyújtott be a TOP-1.4.1-19 kódszámú, „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” tárgyú felhívásra, melyet a Támogató 2020. szeptember 21. napon kelt döntésével támogatásban részesített.

A Fehérgyarmaton épült Noé bárkája tematikájú épület földszintes, négy csoportszobás, 48 férőhelyes bölcsőde melegítőkonyhával és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel rendelkezik. Az épület villamos energia ellátását napelemes rendszerrel oldja meg. A gyerekek és nevelők biztonságát, valamint a vagyonbiztonságot tűzjelző, riasztó és kamerarendszer biztosítja. A projekt részét képezte a bölcsődei ellátáshoz szükséges eszközök beszerzése, valamint a játszóudvar kialakítása.

A beruházás során teljes körű akadálymentes épület került kialakításra.

• a kedvezményezett neve: Nyíregyházi Egyházmegye
• a projekt címe: A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Fehérgyarmaton
• a projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.12.21.
• a szerződött támogatás összege: 688 665 768 Ft
• a támogatás mértéke: 100%
• projekt azonosító száma: TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00013

A projektről bővebb információt a https://www.nyirgorkat.hu/palyazat/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
E-mail: palyazat@nyirgorkat.hu

A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Mátészalkán

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00012 kódszámú, A NYÍREGYHÁZI EGYHÁZMEGYE GYERMEKJÓLÉTI SZOLGÁLTATÁSÁNAK FEJLESZTÉSE ÚJ GÖRÖGKATOLIKUS BÖLCSŐDE LÉTREHOZÁSÁVAL MÁTÉSZALKÁN CÍMŰ pályázata, melynek keretében új görögkatolikus bölcsődével bővült Mátészalka települése. A beruházás több mint 690 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye a görögkatolikus anyaegyház által kitűzött szociális célok megvalósításából kifolyólag részt kíván venni a helyi és kistérségi szociális-, oktatási- valamint a gyermekek napközbeni ellátásának megszervezésében és fenntartásában. A projekt megvalósulása egyszerre szolgálja a gyermekek napközbeni ellátásának férőhelyszám növelését és a magas színvonalú szolgáltatás, illetve a munkahelyteremtést is.

Görögkatolikus bölcsődénk is, mint minden más nevelő, gondozó intézmény, arra a célra van rendelve, hogy a teljes emberi személy kiformálódásán munkálkodjék. A gyermekek fejlődését tudatosan tervezett és szervezett nevelési, gondozási helyzetek megteremtésével tesszük lehetővé, segítjük elő. Ezt a célt a görögkatolikus lelkiség és a keresztény világszemlélet szerint igyekszünk elérni. Ennek megfelelően a szeretetteljes gondozás során már egészen kisgyermekkortól célunk:
• az Isten felénk irányuló szeretetének megéreztetése a csodálatosan teremtett világon keresztül
• a teremtett világra való rácsodálkozás képességének kialakítása, fejlesztése, korosztályuknak megfelelően
• a keresztény családi nevelés folytatásaként a keresztény értékek erősítése és kiteljesítése
• a kora gyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytatása. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez.

A Nyíregyházi Egyházmegye, Mátészalka város és környező településein a bölcsődei ellátás területén jelentkező férőhely szükségletek kielégítése céljából pályázatot nyújtott be a TOP-1.4.1-19 kódszámú, „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” tárgyú felhívásra, melyet a Támogató 2020. szeptember 21. napon kelt döntésével támogatásban részesített.

A Mátészalkán épült Noé bárkája tematikájú épület földszintes, négy csoportszobás, 48 férőhelyes bölcsőde melegítőkonyhával és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel rendelkezik. Az épület villamos energia ellátását napelemes rendszerrel oldja meg. A gyerekek és nevelők biztonságát, valamint a vagyonbiztonságot tűzjelző, riasztó és kamerarendszer biztosítja. A projekt részét képezte a bölcsődei ellátáshoz szükséges eszközök beszerzése, valamint a játszóudvar kialakítása.

A beruházás során teljes körű akadálymentes épület került kialakításra.

• a kedvezményezett neve: Nyíregyházi Egyházmegye
• a projekt címe: A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Mátészalkán
• a projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.11.30.
• a szerződött támogatás összege: 693.223.503 Ft
• a támogatás mértéke: 100%
• projekt azonosító száma: TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00012

A projektről bővebb információt a https://www.nyirgorkat.hu/palyazat/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
E-mail: palyazat@nyirgorkat.hu

A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Máriapócson

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00009 kódszámú, A NYÍREGYHÁZI EGYHÁZMEGYE GYERMEKJÓLÉTI SZOLGÁLTATÁSÁNAK FEJLESZTÉSE ÚJ GÖRÖGKATOLIKUS BÖLCSŐDE LÉTREHOZÁSÁVAL MÁRIAPÓCSON CÍMŰ pályázata, melynek keretében új görögkatolikus bölcsődével bővült Mátészalka települése. A beruházás több mint 420 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye a görögkatolikus anyaegyház által kitűzött szociális célok megvalósításából kifolyólag részt kíván venni a helyi és kistérségi szociális-, oktatási- valamint a gyermekek napközbeni ellátásának megszervezésében és fenntartásában. A projekt megvalósulása egyszerre szolgálja a gyermekek napközbeni ellátásának férőhelyszám növelését és a magas színvonalú szolgáltatás, illetve a munkahelyteremtést is.

Görögkatolikus bölcsődénk is, mint minden más nevelő, gondozó intézmény, arra a célra van rendelve, hogy a teljes emberi személy kiformálódásán munkálkodjék. A gyermekek fejlődését tudatosan tervezett és szervezett nevelési, gondozási helyzetek megteremtésével tesszük lehetővé, segítjük elő. Ezt a célt a görögkatolikus lelkiség és a keresztény világszemlélet szerint igyekszünk elérni. Ennek megfelelően a szeretetteljes gondozás során már egészen kisgyermekkortól célunk:
• az Isten felénk irányuló szeretetének megéreztetése a csodálatosan teremtett világon keresztül
• a teremtett világra való rácsodálkozás képességének kialakítása, fejlesztése, korosztályuknak megfelelően
• a keresztény családi nevelés folytatásaként a keresztény értékek erősítése és kiteljesítése
• a kora gyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytatása. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez.

A Nyíregyházi Egyházmegye, Máriapócs város és környező településein a bölcsődei ellátás területén jelentkező férőhely szükségletek kielégítése céljából pályázatot nyújtott be a TOP-1.4.1-19 kódszámú, „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” tárgyú felhívásra, melyet a Támogató 2020. május 4. napon kelt döntésével támogatásban részesített.

A Máriapócson épült Noé bárkája tematikájú épület földszintes, két csoportszobás, 24 férőhelyes bölcsőde melegítőkonyhával és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel rendelkezik. Az épület villamos energia ellátását napelemes rendszerrel oldja meg. A gyerekek és nevelők biztonságát, valamint a vagyonbiztonságot tűzjelző, riasztó és kamerarendszer biztosítja. A projekt részét képezte a bölcsődei ellátáshoz szükséges eszközök beszerzése, valamint a játszóudvar kialakítása.

A beruházás során teljes körű akadálymentes épület került kialakításra.

• a kedvezményezett neve: Nyíregyházi Egyházmegye
• a projekt címe: A Nyíregyházi Egyházmegye gyermekjóléti szolgáltatásának fejlesztése új görögkatolikus bölcsőde létrehozásával Máriapócson
• a projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.11.30.
• a szerződött támogatás összege: 427.944.303 Ft
• a támogatás mértéke: 100%
• projekt azonosító száma: TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00009

A projektről bővebb információt a https://www.nyirgorkat.hu/palyazat/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
E-mail: palyazat@nyirgorkat.hu

Letették a rakamazi bölcsőde alapkövét

48 gyerek nevelését teszi lehetővé az új bölcsőde, emellett 12 új munkahelyet is teremt. Az új görögkatolikus bölcsőde alapkövét október 26-án helyezték el Rakamazon.

Hiánypótló beruházás a településen a mostani bölcsőde építése, s jelentős nap, hiszen eddig egyetlen közintézmény sem volt egyházi fenntartásban Rakamazon – fogalmazott Vinnai Győző, a térség országgyűlési képviselője az új görögkatolikus bölcsőde alapkőletételén. Mint mondta, a nevelési intézmény segíti az édesanyákat, hogy ha szeretnének, akkor minél hamarabb visszatérhessenek a munka világába, de ezen túl a bölcsőde elősegítheti a fiatalok helyben maradását, s ezáltal Rakamaz népességmegtartó erejének növelését is.

Balog László, Rakamaz polgármestere elmondta, már két éve egyeztettek a Nyíregyházi Egyházmegyével az új bölcsődéről, most pedig végre a megvalósulás fázisába lép a terv. Kiemelte, hogy a település számára fontos, hogy bővül az intézményhálózat, valamint 12 új munkahely is létesül.

Jézus Krisztus a múltunk, a jelenünk és a jövőnk. Minden őáltala és őérte teremtetett – hangsúlyozta Gánicz Endre. A Nyíregyházi Egyházmegye főhelynöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az Ő tanításai alapján élünk, az életét iránymutatásnak tekintjük, a tetteiből kiindulva pedig igyekszünk a jövőbe tekinteni. Reményét fejezte ki, hogy a bölcsődét is sikerül majd lelki tartalommal megtölteni, illetve az idejáró gyerekek, szüleik és az itt dolgozók hitet tesznek majd Jézus Krisztus mellett.

A rakamazi mellett hamarosan Nyíregyháza-Oroson is elkezdődik az új bölcsőde építése. A két, helyszínenként 48 férőhelyes bölcsődei épület megépítését 1 440,00 millió forint összegű, vissza nem térítendő európai uniós, valamint kormánytámogatásból valósítja meg a Nyíregyházi Egyházmegye. A bölcsődék várhatóan 2024 év végéin nyitják meg kapuikat.

A beruházás a RRF-1.1.2-21-2021-00003 kódszámú projekt keretében valósul meg.

Megszakítás