KEHOP-5.2.13-19-2019-00009 Energiahatékonyság növelése megújuló energiával a fenntartható jövőért a Nyíregyházi Egyházmegye szociális intézményeiben

Befejeződött a KEHOP-5.2.13-19-2019-00009 kódszámú, Energiahatékonyság növelése megújuló energiával a fenntartható jövőért a Nyíregyházi Egyházmegye szociális intézményeiben elnevezésű projekt.

A Nyíregyházi Egyházmegye, mint fenntartó a KEHOP-5.2.13. számú Pályázatos épületenergetikai felhívás egyházak számára című Felhívás keretében 2019. október 4-én támogatási kérelmet nyújtott be, amelyet a Támogató 2020.05.12. napon kelt döntésében támogatásban részesített.

Jelen projekt keretein belül 4 épület energiahatékonysági fejlesztését valósítottuk meg, környezetbarát megújuló energiaforrás felhasználásával. 

A nyírvasvári Szent Simeon és Anna Szeretetotthonban, a nyírkarászi Szent Pantaleimon Szeretetotthonban és a hodászi Sója Miklós Szociális Intézmény és Családok Átmeneti Otthonában az érintett fejlesztések az alábbiak voltak: hőszigetelés felhelyezése, műanyag kültéri és beltéri nyílászárók cseréje, hőszigetelt, fokozott légzárású ablakok behelyezése, kondenzációs fali gázkazán cseréje, napelemek felszerelése.

A máriapócsi Dudás Miklós Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tornatermi épületrészének a földszintjét érinti az energetikai fejlesztés. Hőszigetelés, műanyag kültéri nyílászárók, hőszigetelt, fokozott légzárású ablak elhelyezése valósult meg, valamint  termofejek kerültek felszerelésre  a radiátorokra.

  • a kedvezményezett neve: Nyíregyházi Egyházmegye
  • a projekt címe: Energiahatékonyság növelése megújuló energiával a fenntartható jövőért a Nyíregyházi Egyházmegye szociális intézményeiben
  • a szerződött támogatás összege: 299 114 785 Ft
  • a támogatás mértéke: 100 %
  • a projekt tervezett befejezési dátuma: 2021.11.16.

projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.13-19-2019-00009

EGYH-KCP-19-P-0076 – Nyíregyháza Huszártelepi kápolna

A Miniszterelnökség 2019. október 29-én kelt EGYH-KCP-19-P-0076 azonosítószámú dokumentumában 15 000 000 Ft összegű vissza nem térítendő állami támogatásban részesítette a Nyíregyházi Egyházmegyét. A támogatás célja: „Kápolna építésének támogatása Nyíregyháza Huszár-telepen”.

A Nyíregyháza Huszártelepi Görögkatolikus Szervezőlelkészséget Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök alapította 2019. szeptemberében. A Szervezőlelkészség a Sója Miklós Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola kápolnájából indult ki. A helyszínen szerveződött közösség részéről később igény merült fel egy olyan tér kialakítására ahol közösségi programokat tudnak lebonyolítani, és együtt imádkozhatnak. A támogatás révén került kialakításra a Szentháromság Háza, melyben az időközben „szűkössé” vált iskolai kápolna helyett imádkozhatnak és élhetik együtt az életüket a közösség tagjai.

Az épületen belül átfogó felújítást végeztünk: teljes padlócsere, festés és fűtéskorszerűsítés, elektromos felújítás, ivó- és szennyvíz hálózat fejlesztés, vizesblokkok kialakítása.  Liturgikus szempontból oltár- és görögkatolikus hagyományainknak megfelelően ikonosztázion kialakítására is sor került. 

2021. július 11-én Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök négy paptestvérével együtt – köztük Szabó Tamás pasztorális helynökkel és Kovács Róbert huszártelepi szervezőlelkésszel szentelte fel a Szentháromság házát.

EGYH-EKF-20-P-0015 – Balkányi Szent Jácint Görögkatolikus Óvoda

A projekt keretében az épület felújítása, új épületrész építése történt meg, azzal a céllal, hogy a két tanyai telephelyen lévő csoportokat a belterületi csoportokhoz kapcsoljuk.

A hat óvodai csoport egy telephelyre való helyezésével lehetőségünk lett szakmai szempontok alapján szervezni a csoportokat, mint pl. a HHH és HH gyermekek arányos elosztása, normalizálódtak a csoportlétszámok, javult az intézmény programjaiban való egyenlő részvétel lehetősége.

Az óvodabővítés két csoportszobát tartalmaz.

A balkányi óvodánk a környék egyetlen görögkatolikus óvodája, ezért az óvodai férőhelyek iránt jelentkező igény magas. A görögkatolikus köznevelésnek elválaszthatatlan része lelkisége, eszmeisége az óvodáskorú gyermekek nevelése.

A projekt hozzájárul a minőségi feladatellátáshoz szükséges nevelési feltételek megteremtéséhez, kistérségi szinten a minőségi óvodai ellátáshoz való hozzáférés egyenlő esélyének biztosításához, valamint a versenyképesség növeléséhez a korszerű óvodaépület kialakításával.

A megvalósuló fejlesztés megteremtette az egészséges környezet és a hatékony nevelés infrastrukturális feltételeit, és ezzel biztosítja a minőségi szolgáltatásokhoz való – kirekesztés nélküli – hozzáférést.

  • Az óvodabővítés kettő csoportszobát tartalmaz. A meglévő és a tervezett épületrész egy egységként működik.  A kiszolgáló, szociális- és üzemi helyiségek az óvoda egészét szolgálják ki. A bővített épületrész keleti felében alakítottuk ki a tornaszobát, hozzá kapcsolódva a tornaszertárral. A meglévő és új épületrészek találkozásánál jött létre a központi előtér – aula, amely lehetővé teszi az épületrészek közötti átjárást. Innen juthatunk ki fedett teraszon keresztül a meglévő játszóudvarra.
  • Az új épületrészben irodák, egyéni foglalkoztató, tantestületi szoba, teakonyha, wc-k, raktárak kapnak még helyet, illetve egy kazán helyiség, amely az új épületrész fűtéséért felelős.
  • A bővített óvodarész pince nélküli, földszintes kialakítású, a rendezési tervnek megfelelően utcafronti telepítéssel. Az épület tetőformája jellemzően magas tetős, lapos tetős mezőkkel kiegészítve.
  • A beruházás keretében 8 db új parkolót építettünk, a már meglévő akadálymentes parkolót meghagytuk. Az innen vezető rámpát felújítottuk, a bejárati ajtót kicseréltük aszimmetrikusra. Az akadálymentes bejárat – rámpa és az utcai kapu közé a meglévő burkolatra 1,50 m széles akadálymentes járda útvonalat festettünk fel.

Projekt összköltsége: 300 000 000 Ft

Ebből támogatás az Óvodafejlesztési Program támogatásáról szóló 1212/2018 Korm. határozat alapján:

EGYH-EKF-20-P-0015  150 000 000 Ft

EGYH-KCP-18-P-0136   50 000 0000 Ft

Megszakítás