Egyházmegyei közösségi terek kevesebb és tisztább energiával

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye KEHOP-5.2.3-16-2021-00107 kódszámú, „Egyházmegyei közösségi terek kevesebb és tisztább energiával” elnevezésű projektje, melynek keretében 300 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból egy Kisvárdai és három Baktalórántházi helyszínen, valamint főhelyszínként, a Nyíregyháza, Bujtos utca 34 szám alatti ingatlanok esetében került sor korszerűsítési munkálatok elvégzésére.

A projektben öt helyszínen végzett az egyházmegye energetikai felújításokat, melynek egyik kiemelt helyszíne a Nyíregyházán, a Bujtos utca 34. szám alatt található Nyíregyházi Egyházmegye Tanoda Irányító Szervezete volt.

A Nyíregyházi Egyházmegye korábban pályázati úton működtetett tanodákat, valamint nyitott házakként működtek a cigánypasztoráció területén olyan szolgáltatások, amelyek a hátrányos helyzetű, halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek iskolai lemorzsolódásának megelőzését szolgálták, továbbá a sikeres társadalmi integrációt célozták.

A Nyíregyházi Egyházmegye 2019-től öt telephelyen jelenleg közel 130 gyermek részére nyújt ilyen típusú szolgáltatást, akikkel 40 fő felnőtt foglalkozik – pedagógus, szociális munkás, szociálpedagógus és teológus végzettséggel. A Nyíregyházi Egyházmegye, mint fenntartó létrehozta a Nyíregyházi Egyházmegye Tanoda Irányító Szervezetét, hogy a megyében működő öt tanoda szakmai és gazdálkodási tevékenységét összefogja, koordinálja, eleget tegyen az adatszolgáltatási és jelentési kötelezettségének.

Ez a szolgáltató működik a Nyíregyháza, Bujtos u. 34. szám alatti ingatlanban. A mostani korszerűsítés során az épület szerkezetének és teljes gépészeti rendszerének a felújítását, illetve megújuló energiaforrással (napelemmel) történő ellátását végezték el.
A Nyíregyházi Egyházmegye 2021. január 1-től több lakásotthonnak vált fenntartójává, melyek leromlott műszaki állapotban kerültek a működtetésébe, így ezek szintén a projekt keretében kerültek korszerűsítésre:
– Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény (székhelye: 4400 Nyíregyháza, Bujtos u. 32.) 9. számú
– Lakásotthon – 4561 Baktalórántháza, Köztársaság tér 15/B. – engedélyezett férőhelyszám: 12 fő
– Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény (székhelye: 4400 Nyíregyháza, Bujtos u. 32.) 10. számú
– Lakásotthon – 4561 Baktalórántháza, Petőfi S. u. 38. – engedélyezett férőhelyszám: 12 fő
– Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény (székhelye: 4400 Nyíregyháza, Bujtos u. 32.) 11. számú
– Lakásotthon – 4561 Baktalórántháza, Dózsa Gy. u. 2. – engedélyezett férőhelyszám: 12 fő

A Nyíregyházi Egyházmegye 2020. július 1-től gondoskodik hajléktalan ellátásról is a Szent Miklós Integrált Szolgáltató Központ Hajléktalanok Átmeneti Szállásán (4600 Kisvárda, Vásártér 16. szám alatt), 24 engedélyezett férőhelyen.

Az épületek felújításra szorultak, így külső hőszigetelést kaptak és a nyílászárókat hőszigetelt szerkezetekre cserélték. A felújítási munkálatok a gépészeti rendszernél a fűtési rendszert teljes mértékben, a villamos rendszert részben érintették. Az elektromos áram fogyasztásának csökkentése érdekében napelemes rendszert építettek ki.

Támogatás összege: 328 211 210,- Ft
Műszaki átadás-átvétel: 2023. 08. 30.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2023. 09. 30.

A projektről bővebb információt a https://www.nyirgorkat.hu/palyazat/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
e-mail:palyazat@nyirgorkat.hu

Áldott kő, áldott üzenet a jövőnek – alapkőletétel Máriapócson

Alapkőletételt ünnepelt a Nyíregyházi Egyházmegye fenntartásában működő, máriapócsi Ékes virágszál Görögkatolikus Óvoda szeptember 6-án. A beruházás során az óvodai ellátás infrastruktúrája javul az új 350 adagos főzőkonyha és étterem létesítése által, valamint a szomszédos Dudás Miklós Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és az óvoda közti terület összeépítésével még szorosabbá válik a két intézmény kapcsolata.

Az alapkőletétel imádsággal, az alapkő megáldásával kezdődött, ünnepi gondolatait Szabó Tamás pasztorális helynök atya osztotta meg a jelenlévőkkel.

„Áldott kő, áldott üzenet a jövőnek” – kezdte beszédét az atya az alapkőbe illesztett időkapszulára utalva. „Szokásos dolgokat rakunk bele a jövőnek”, de az áldottság éppen nem szokványos, s nem csak a kőre és nem csak üzenetre vonatkozik –folytatta gondolatait.

„Az áldás nem más, mint hinni a jövőben – az ember hisz és hinni akar, hogy a jövőnek értelme, gazdagsága és teljessége van.”

Így válik áldottá az „a férfi és a nő, aki hisz a szerelmének és gyermekeket nevel, mert jövőt épít, áldott az ország és település, ahol óvodát építenek, mert az azt jelenti: jövőt építünk. Áldott az épület, melynek falait nemcsak habarccsal, téglával, hanem imával is építeni akarják, hiszen ez a legjobb összekötő ereje annak, ami a földön széthullhat.”

S az építőkre, megvalósítókra, jelenlévőkre utalva mondta: „áldott az az ember, aki úgy tekint a jövőre, hogy tud megköszönni, hálát adni azokért, azoknak, akik segítik őt”: támogatóknak, a szülőknek, a pedagógusoknak, a kivitelezőknek, s nem utolsó sorban az Istennek, akinek hálából imát mondunk. „Nem a kő és nem ez a kapszula, hanem azok, akik itt remény által jövőt építenek.” – zárta beszédét.

A kapszulát Papp Bertalan polgármester, dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő, Porcelán-Ványi Melinda intézményvezető, egy óvodás és Szabó Tamás pasztorális helynök atya helyezte el.

Az óvodások műsora után köszöntőt mondott dr. Simon Miklós, országgyűlési képviselő és Papp Bertalan, Máriapócs polgármestere.

A beruházás során a Dudás Miklós Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és az Ékes Virágszál Görögkatolikus Óvoda közötti közel 13 m-s utcai rész kerül beépítésre, összekötve a két épületegységet. Az új tervezett épületrészben kap helyett egy új 350 adagos főzőkonyha, étterem, illetve az áthelyezett tanári szoba, titkárság és az igazgatói iroda.

Kialakításra kerül továbbá új vizesblokk, akadálymentes WC és egy teakonyha. Az óvoda épület nyugati oldali bejárata akadálymentesített lesz, ennek közelében kerül kialakításra az akadálymentes parkoló. A jelenleg érvényben lévő tűzvédelmi szabályoknak megfelelően füstmentes lépcsőház kerül kialakításra, akadálymentes lifttel. A tornaszoba mérete 60 m2-esre növekszik.

Az aula alapterületének növelése a teakonyha elbontásával valósul meg. Itt kap helyet, a többcélú nagyterem, logopédiai foglalkoztató, szülői fogadó helyiség és a raktár.

A beruházás révén egy 350 adagos főzőkonyha is kialakításra kerül, amely a 0-14 éves korosztály, illetve a település szociálisan rászoruló lakosait szolgálná ki egészséges meleg étellel.

Az intézmény fűtését gázkazán és az udvaron kiépítésre kerülő geotermikus (talajszondás) hőszivattyú segítségével biztosítják majd.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye szociális intézményeinek irányítása környezettudatos körülmények között

Befejeződött a Nyíregyházi Egyházmegye KEHOP-5.2.3-16-2021-00105 kódszámú, „A Nyíregyházi Egyházmegye szociális intézményeinek irányítása környezettudatos körülmények között” elnevezésű projektje, melynek keretein belül a Nyíregyháza, Bujtos u. 32. sz. alatti ingatlan korszerűsítésére került sor. A beruházás több mint 300 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

A Nyíregyházi Egyházmegye a Magyar Államnak mind oktatási, mind pedig szociális területen igyekszik a segítségére lenni, ezen belül egyik kiemelt tevékenysége a gyermekek védelme. Az egyházmegye tulajdonában álló, Nyíregyháza Bujtos u. 32. Hrsz.3078 szám alatti ingatlanban működik a Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény, mely közel 1000 gyermek nevelési-gondozási feladatait látja el. Az intézmény 12 lakásotthonában 130-150 gyermek ellátását 90 dolgozó biztosítja, míg nevelőszülői családban 700 gyermeket helyeztek el, 220 nevelőszülő mellett.

A Nyíregyházi Egyházmegye a Magyar Államnak mind oktatási, mind pedig szociális területen igyekszik a segítségére lenni, ezen belül egyik kiemelt tevékenysége a gyermekek védelme. Az egyházmegye tulajdonában álló, Nyíregyháza Bujtos u. 32. Hrsz.3078 szám alatti ingatlanban működik a Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény, mely közel 1000 gyermek nevelési-gondozási feladatait látja el. Az intézmény 12 lakásotthonában 130-150 gyermek ellátását 90 dolgozó biztosítja, míg nevelőszülői családban 700 gyermeket helyeztek el, 220 nevelőszülő mellett. Az intézményben zajlik a nevelőszülők képzése, továbbképzése, a pszichológia tanácsadás, különféle fejlesztő pedagógiai foglalkozások, a nevelőszülői tanácsadók irodai munkája, valamint a teljes adminisztrációs munka és koordinálás.

Az 1975-ben épült, négyszintes intézményi épület korábban elavult állapotban működött. A projekt keretében az épület épületszerkezeti és teljes gépészeti rendszerét felújították. Az épület külső homlokzata és lábazata polisztirol hőszigetelést kapott, a záró födém és ferdetető felület ásványgyapot hőszigetelést. A homlokzati nyílászárók háromrétegű üvegezéssel ellátott hőszigetelt műanyag szerkezetekre cserélődtek. A hagyományos gázkazánokat kondenzációs gázkazánra váltották, amely biztosította az épület fűtési és használati meleg víz ellátását. Emellett a déli tájolású tetőszerkezetre napelemes rendszert is telepítettek, melynek teljesítménye 30,45 kW, ezzel is csökkentve az épület elektromos fogyasztását.

Támogatás összege: 339 906 001,- Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Műszaki átadás-átvétel: 2023. 08. 30.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2023. 09. 09.

További információ kérhető:
Kazár Krisztina
pályázati irodavezető
E-mail: palyazat@nyirgorkat.hu

Megszakítás